۰۱۱ - 442 54 208

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام‌کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
تاریخ تولد*
ایمیل*
تلفن*
کشور*
* ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرششرایط استفاده از خدمات ما و سیاست حفظ اسرار است.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

آیا از قبل عضو هستید ؟

ورود
۰۱۱ - 442 54 208

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام‌کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
تاریخ تولد*
ایمیل*
تلفن*
کشور*
* ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرششرایط استفاده از خدمات ما و سیاست حفظ اسرار است.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

آیا از قبل عضو هستید ؟

ورود

معرفی محله و بازار تاجر آباد مشهد

اگر می خواهید بازارهای مشهد را به طور کامل بشناسید از تاجر آباد مشهد به هیچ وجه نباید غافل شوید. تاجر آباد بازار بلوچ هاست و اقلام موجود در آن را می توان با بازارهای سنتی چابهار مقایسه کرد. پس با این حساب می توان گفت با رفتن به تاجر آباد حس می کنید در بازارهای چابهار هستید.

تاجر آباد مشهد در نزدیکی جاده سرخس و دقیقا در حاشیه شهر مشهد است. این محله پر از بلوچ و پاکستانی است تا آنجا که به بازار بلوچ ها یا پاکستان دوم نیز معروف شده است. بسیاری از اقلام موجود در بازارهای تاجرآباد از پاکستان ،افغانستان و کشورهای همسایه مشهد می آید. پر طرفدارترین محصولات تاجر آباد برای غیر بومیان و گردشگران، پارچه های سوزن دوزی شده نفیس و همچنین ادویه های متنوع است. به علاوه بعضی لوازم برقی را نیز می توان با قیمت های باورنکردنی در آنجا شکار کرد.

منطقه تاجر آباد از نظر تاریخی و فرهنگی

گفته می شود در گذشته ای نه چندان دور ، تاجرآباد بازار پوست فروشان بوده است یکی از تجار پوست معروف در آن منطقه مشغول فعالیت بوده و هم صنفانش به او پیوسته اند. به همین مناسبت این منطقه به تاجر آباد معروف شده است.

نباید از تاجرآباد انتظار یک منطقه شیک و بازارهای لوکس را داشت؛ آنجا یکی از مناطق حاشیه شهر است که از نظر ظاهر و فرهنگ بسیار با بقیه جنبه های تور مشهد متفاوت است. با این حال در همین مغازه های قدیمی می توان چیزهای با ارزش و متفاوتی را پیدا کرد که در دیگر بازارهای مشهد و حتی شهرهای دیگر به راحتی پیدا نمی شود. بازار تاجر آباد از این نظر منحصر به فرد است و مخاطبان خاص خودش را دارد. تفاوت دیگر در تاجر آباد، فرهنگ مردم آن است. اهالی غالبا اهل سنت هستند ولی فرق مذهبی متفاوتی در آنجا با صلح و مسالمت با هم زندگی می کنند. ندرتا اختلافاتی نیز بینشان در می گیرد. با این حال این مردم بسیار مهربان و قابل اعتمادند. در دهه گذشته متاسفانه تاجر آباد به منطقه ناامنی تبدیل شده بود چرا که قاچاق و مواردی از این دست در آنجا اوج گرفته بود ولی در سال های اخیر منطقه کاملا بازسازی شده و شهرداری توجه بیشتری به آن نشان داده است.

مردم تاجرآباد اغلب دستار به سر می بندند و لباس هایی شبیه به لباس های پاکستانی و افغانی به تن می کنند. خانم ها نیز معمولا لباس های رنگارنگ و زیبای بلوچی می پوشند. با این همه مردم سیستان و بلوچستان تنها بخشی از ساکنین محله را تشکیل می دهد. بقیه مردم محل از شهرستان های اطراف مشهد مثل تربت حیدریه و تربت جام می باشند. تاجرآباد همسایه آرام شهر است و باید توجه بیشتری به آن شود. گردشگرانی که علاقه دارند تور مشهد نوروز 99 را رزرو کنند، بد نیست سری هم به مناطق حاشیه شهر مشهد بزنند و تنها به مراکز خرید لوکس و جاذبه های لاکچری مشهد اکتفا نکنند. 

 

مغازه های بازار تاجر آباد

از ابتدای خیابان حر که راه می افتی مغازه های رنگارنگی را خواهی دید که پارچه های و لباس هایشان را از در و دیوار مغازه آویزان کرده اند. این بازارها آدم را یاد استوک فروشی های منطقه عباسقلی خان مشهد و یا بازارهای هند و پاکستان می اندازد. دکوراسیون شلوغ پلوغ است و گاهی مغازه هایی را می بینی که پارچه ها را روی هم تلمبار کرده اند و باید آن ها را هم بزنی تا پارچه مورد نظرت را بیابی. واقعیت این است که این پارچه فروشی ها خوراکِ طراحان مد و لباس است که تمایل دارند طرح های سنتی را در لباس هایشان به کار گیرند. این افراد تکه های سوزن دوزی شده را از تاجرآباد خریداری می کنند و با به کار بردن آن ها در لباس ها بر ارزش فرهنگی و زیبایی لباس ها می افزایند. همانطور که می دانید لباس های بلوچی به دلیل همین تکه های سوزن دوزی شده جزو گران ترین لباس های ایرانی محسوب می شوند. در لباس های معمولی نیز می توان همین تکه های سوزن دوزی شده و دوخت های زیبا را به کار برد.

تاجرآباد مشهد علاوه بر لباس و پارچه به مغازه های آرایشی یا داروفروشی هایی معروف است که در آن از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می شود. در این نوع مغازه ها می توان انواع رنگ های گیاهی برای مو، حنا، انواع قرص های مسکن، عود و انبر، طرح حنا و اقلامی همچون سورمه، داروی شپش، انفیه و غیره را پیدا کرد. کیفیت این اقلام قابل مقایسه با نمونه های مشابه آن ها در سطح شهر و در بازارهای معمول نیست.

در میان مغازه ها مسجد تاجرآباد به چشم می خورد که در کنار آن مدرسه ای نیز وجود دارد. برای بعضی از بچه های مدرسه کلاسهایی در مسجد برگزار می شود. از جذابیت های این بازار غذاهایی است که به صورت غذای خیابانی عرضه می شود و بسیار پر طرفدار است. غذاهای حاضری مثل نخود شور و سمبوسه های تاجرآباد که توسط مردم محلی بر روی گاری درست می شود، واقعا بی نظیر است.

آدرس بازار تاجرآباد مشهد

 حاشیه شرقی مشهد، پس از قلعه ساختمان، جاده سرخس، بلوار حر، حر 82، معروف به قلعه خیابان (شهرک شهید باهنر)

 

ارسال دیدگاه